Villa Tatili Hakkında Bilinmesi Gerekenler

May 18, 2020 Yaz Tatili, Yurt İçi Gezi

Son senelerde oldukça popüler olarak gördüğümüz tatilde villa kiralamak hakkında akıllarda soru işareti bırakan konulara bu yazımızda değineceğiz. Otel fiyatlarının artması ile birlikte popüler bir hal alan villa kiralama işlemine villa tatili ismi verilmektedir. Ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da bu tür eylemler gerçekleşmektedir. Özellikle yaz aylarında turistik bölgelerde bulunan lüks villalar oldukça ilgi görmektedir. Kalabalık aileler veya arkadaş grupları otel içerinden daha özgür bir tatil yapmak için villa kiralıyorlar. Otellere göre oldukça düşük maliyetlere gelen villalar herkesin bütçesine göredir. Günlüğü 200 Türk Lirasına da villa bulunurken günlüğü 10.000 Türk Lirasına da villa bulunmaktadır. Bu yüzden herkesin bütçesine göre villa çeşitleri bulunmaktadır. Villa kelimesinin kökeni Roma İmparatorluğuna dayanmaktadır. Roma zamanında asillerin ve üst sınıf insanların kendileri için yaptırdığı lüks evlere villa denilmekteydi. Günümüzde ise müstakil lüks evlere villa denilmektedir.

Kiralık Villalar Neler Sunuyor?

Villaları diğer yapılardan ayıran en büyük özellik çok yüksek katlı olmamaları ve müstakil olmalıdır. Villalar genellikle 2 ve 3 katlı bahçeli evlerdir. Yazlık beldelerde bulunan villaların kendine ait havuzları, hamamları ve yaşam alanları bulunmaktadır. En cazip noktası da kendine ait havuzu olmasıdır. Yaz aylarında tatile gidecekseniz otellere servet ödemek istemiyorsanız villa kiralamak tam da size göredir. Ev ortamında yaz tatili yapmak kimin hoşuna gitmez ki özellikle çocuklu ailelerin oldukça hoşuna gider. Çocukların otelde başını alıp sağa sola gitmesinden dolayı arkasında koşmaktan sıkılan ebeveynler villada çok rahat edeceklerdir. Çocukları hep gözlerinin önünde olacaktır. Turistik yerlerde bulunan villalar genel olarak bizlere geniş bahçe, barbekü, havuz, hamam, teras, balkon ve bir sürü oda sunmaktadır.

Türkiye’de Hangi Bölgelerde Villa Kiralayabilirim?

Hemen hemen Türkiye’nin her şehrinde kiralık villalar mevuttur. Fakat genel olarak yazlık villalar kiralandığı için tatil beldelerinde daha çok bulunmaktadır. Ege ve Akdeniz kıyısında yer alan şehirler ve ilçelerde kiralayabileceğiniz birçok lüks villa bulunmaktadır. Ama en çok yazlık villa kiralanan ilçelere örnek vermek gerekirse başında Fethiye gelmektedir. Doğa ile iç içe tatil yapabileceğiniz bir konuma sahip olan Fethiye’de her bütçeye uygun kiralık villalar yer almaktadır. Fethiye’ye ulaşımda bir o kadar kolaydır. Fethiye otobüs bileti alarak Türkiye’nin her yerinden yaz aylarında ulaşım sağlayabilirsiniz. Fethiye’nin yanı sıra Marmaris, Bodrum, Kaş, Kalkan ve Alaçatı gibi yaz aylarında sosyetelerin bir arada olduğu tatil beldelerinde de kiralık yazlık villa bulmak mümkündür. Olanaklara göre fiyatları değişen villaların bazılarını görünce ben bu villayı filmde dizide görmüştüm diyeceksiniz. Bazı villalar ultra lükstür.

Villa Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle villada kalmak istediğinizden emin olmanız gerekmektedir. Ardından nasıl bir tatil yapmak istediğinizi bilmediniz gerekmektedir. Bu konu kiralayacağınız villanın konumu için oldukça önemlidir. Ben kafa dinlemek istiyorum diyorsanız şehrin ve ilçenin yoğun yaşantısından uzak bir villa kiralarsınız ama ben eğlenmeye gidiyorum derseniz merkeze ve eğlence mekanlarına ulaşımın kolay olduğu villaları tercih edersiniz. Villa kiralamak istediğinizde online olarak fiyat araştırması içerisine girmeniz gerekmekte aksi takdirde piyasanın üzerine kiralamış olabilirsiniz. Yurtdışı tatillerinizde de villa kiralayabilirsiniz. Yurtdışı villa kiralama ile konaklama ücretinizi daha ucuza getirmiş olursunuz. Villa kiralayan kişinin yorumlarını okuyun. Villada kaç yatak var kaç duş var bunları öğrenin. En fazla kaç kişi aynı anda konaklayabiliyor? Villanın güvenliği var mı site içerisinde mi yoksa müstakil vaziyette mi konumlanıyor? Eğer evcil hayvanınız var ise evcil hayvan ile konaklayabilir misiniz bunu öğrenmeniz gerekmektedir. En önemlisi depozito ne kadar ödeyeceksiniz veya kaparo alınacak mı bunları bilmenizde fayda vardır. Ve karar verdiğinizde sözleşme imzalamanız gerekiyorsa mutlaka dikkatli şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz. Kafanızda soru işareti olan yerleri ev sahibi görüşün aksi takdirde sıkıntılar çekebilirsiniz. Umarız yazımız sizlere bazı şeylerde bilgi sahibi etmiştir. Şimdiden iyi tatiller!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir