Türkiye’nin En Büyük Otogarları

Şub 8, 2020 Otobüs Bileti

Türkiye otogarları bakımından oldukça geniş bir ağa sahiptir. Tüm illerde otogar bulunduğu gibi şehirlerin büyük ilçelerinde de otogarlar bulunmaktadır. Türkiye’de günlük otobüs trafiği olan 300 den fazla otogar bulunmaktadır. Bunların kimisi ilçe otogarı kimisi şehir otogarıdır. Bazı noktalarda ise otogar yerine durak kullanılmaktadır. Biz de bu yazımızda sizlere Türkiye’nin en büyük otogarlarını listeleyeceğiz. Listede doğrudan bir sıralama yoktur. Liste hazırlanırken otobüs trafiği, otobüs firması ve kurulu olduğu arazinin büyüklüğü göz önünde bulundurulmuştur. Sizleri Türkiye’nin en güzel ve en büyük otogarları ile baş başa bırakıyoruz. Yorumlarda görüşünüzü belirtmeyi unutmayın. Sizce Türkiye’nin en güzel otogarı hangisi?

Esenler Otogarı

Türkiye’nin en büyük otogarı olarak bilinen lakabı büyük otogar olan resmi adı şuanda 15 Temmuz Demokrasi Otogarı olan Esenler otogarı İstanbul’un büyük ilçelerinden olan Bayrampaşa ilçesinde konumlanmaktadır. Yalnızca İstanbul ve Türkiye’nin değil bir zamanlar Avrupa’nın en büyük otogar mimarisi olarak bilinmekteydi. Esenler Otogarından Türkiye’nin dört bir yanına otobüsler kalkmakta ve dört bir yandan otobüsler gelmektedir. Yalnızca yurt içi otobüs seferleri bulunmuyor. Yurt dışı otobüs seferlerinin birçoğu da Esenler Otogarından hareket etmektedir. Kamil Koç, Metro, Pamukkale ve birçok büyük firmanın Esenler içerisinde yazıhanesi bulunmaktadır. Kimi otobüs firmasının kendine ait otobüs peronu bulunmaktadır.  Otogar içerisinde 170 adet yazıhane 300’den fazla otobüs şirketi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra sizlere birçok şey sunmaktadır. Otobüs yolculuğunuzdan önce veya sonra açlığınızı giderebileceğiniz kafeteryalar veya yolculuktan önce ve sonra ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz alanlar bulunmaktadır.

AŞTİ (Ankara Otogarı)

Başkent Ankara’nın göbeğinde yer alan AŞTİ Otogarı Ankara’nın ulaşım ağının kesiştiği yerdir. Ankara’nın her yerinden AŞTİ’ye kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Gün boyunca yüzlerce otobüs Ankara Otogarı’na girip çıkıyor. 1995 yılında kurulmuş olan otogar Türkiye’nin en büyük otogarı listesinde yerimizi alıyor. Türkiye’nin ortasında bulunmasından ötürü birçok firmanın da aktarma noktası olarak kullanılmaktadır. Ankara ulaşım konusunda oldukça rahat bir şehirdir. Ankaray sayesinde çoğu yere ulaşım sağlanmaktadır. Ankaray’ın bir durağı da AŞTİ otogarıdır. Otogar ile durak arasında tüp geçit kullanılmaktadır. AŞTİ otobüs firmalarının toplanma merkezi gibidir. 150’den fazla yazıhane ve 300’den fazla otobüs şirketi AŞTİ otogarında hizmet vermektedir. Büyük firmaların kendilerine ait 1 veya daha fazla sabit peronu bulunmaktadır. Otobüs bileti aldıktan sonra üzerinde yazan peron numarasına saatinde gitmeniz AŞTi’den otobüse binmek için yeterlidir.

İzotaş (İzmir Otogarı)

Ege Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden olan İzmir ilinde yer alan İzotaş (İzmir Otogarı) 145 bin metrekare üzerine kurulu olan ve 120 bin metrekarelik alanı kapalıdır. 1997 yılında inşa edilmeye başlanan otogar 1998 yılında hizmete açılmıştır. 1998 yılından beri hala hizmet vermeye tam gaz devam etmektedir. İzmir Otogarında 128 peron, 86 yazıhane ve 195 adet firma bulunmaktadır. Aynı zamanda kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayacak alanlar da otogar içerisinde bulunmaktadır. Yaz aylarında İzmir ve ilçeleri binlerce yerli ve yabancı turist ağırladığı için otogar yaz aylarında oldukça kalabalık ve yoğun tempoda hizmet vermektedir.

Burulaş (Bursa Otogarı)

Burulaş terminali ilk olarak 1950 yılında hizmete girmiştir. Fakat günümüzdeki görüntüsünü 1997 yılında geçirdiği revizyondan sonra elde etmiştir. 7/24 saat hizmet veren Bursa Otogarı işletmesi 2009 yılında Burulaş’a devredilmiştir. Günlük 500’den fazla sefere ev sahipliği yapan Bursa Otogarı merkeze yakın olduğu için ulaşım konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz otogarlar arasındadır. Bursa Otogarı’na ulaşım aracı olarak Bursa’nın çeşitli noktalarından kalkan servisleri kullanabilirsiniz. Günde ortalama 30 bin yolcu Bursa Otogarından otobüse biniyor veya burada otobüsten iniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir