Neden Otobüs İle Seyahat Edilmeli?

Ülkemizde ve dünya üzerinde en çok bulunan ve en çok tercih edilen şehirlerarası ulaşım seçeneği otobüsle seyahat etmektir. Günümüz teknolojisine ayak uydurmaya başlamış veya başlayan firmalar ile otobüs yolculuğu yapmak artık çok daha keyifli. Otobüste vakit ne kadar hızlı geçiyor anlamıyorsunuz bile. Yeni nesil şehirlerarası otobüsler konforundan ve güvenliğinden ödün vermemektedir. Bunların yanına opsiyon özellikler de eklenince otobüsler çok eğlenceli bir hal almaktadır. Eşsiz manzaralar arasında yolculuk yaparken önünüzde bulunan multimedya ekranlarından dizi – film izleyebilir veya vakit geçirecek oyunlar oynayabilirsiniz. Yanımızdan hiç ayırmadığımız akıllı telefonlar içinde otobüsler içerisinde pek çok imkan vardır. Otobüslerde bulunan kablosuz internet sayesinde sosyal medyada gezinebilirken telefonumuzun şarjını kafamıza hiç takmıyoruz nasıl mı? Yeni nesil otobüslerin hemen hemen hepsinde yolcuya ait priz konumlanmaktadır. Bu prizlerde dilerseniz telefonunuzu şarj edin dilerseniz tablet veya laptopunuzu. Gelelim otobüs yolculuğunun avantajlarına.

Konfor

Otobüs deyince aklınıza kasvetli halk otobüsleri gelmesin. Dünyaca ünlü otomotiv markalarının ürettiği uzun yol otobüsleri gelsin. Bu otobüsler yalnızca ülkemizde değil dünyanın dört bir yanında kullanılmaktadır. Üretilen otobüsler yalnızca şehirlerarası değil ülkeler arası yani yurt dışı otobüs seferleri de gerçekleştirmektedir. Bu yüzden konfor oldukça önemlidir üreticiler için. Konforun yanında güvenlik de göz ardı edilmemektedir. Otobüsler uçaklara göre daha konforlu ve daha ucuz fiyatları olmaları oldukça cazip kılmaktadır. Her zaman ucuz oldukları için konforsuz gibi algılanabilirler. Fakat tam tersine oldukça rahat araçlardır. Otobüs seferlerinde verilen molalar sayesinde sıkılmaktan da uzaklaşmış olursunuz. Mola yerlerinde inerek saatlerce oturmanın acısını çıkarabilirsiniz. Molalar genellikle 15-45 dakika uzunluğunda olmaktadır. Yemek yiyecek, çay içecek, hediyelik bakacak veya bacaklarınızın açılması için yürüyüş yapacak vaktiniz bol bol olacaktır.

Bagaj Kısıtlamasına Elveda

Otobüslerin en güzel özellikleri bagajınıza aşırı katı kurallar ile sınırlama olmamasıdır. Otobüs bagaj hakları genellikle firmadan firmaya değişse bile sizi mağdur edecek firma olacağını zannetmiyorum. Ayrıca uçak bagaj politikası içerisinde yer alan sıvılara karşı politikalar da otobüste bulunmamaktadır. Otobüs bagajında abartmadığınız sürece sıvı, jel ve akışkan madde taşıyabilirsiniz. Tabi ki bu maddelerin illegal olması gerekiyor. İllegal taşımacılık yaparsanız kontrol esnasında sorun yaşar ve polislik olabilirsiniz. Otobüs seyahatlerinizde gönül rahatlığı ile valizlerinizin içerisinde parfüm deodorant ve makyaj malzemesi taşıyabilirsiniz. Yine de en doğru bilgileri tercih ettiğiniz otobüs şirketi resmi internet sitesinden kontrol etmektir.

Yerel Halkla Kaynaşma

Eğer ilk defa bir şehri ziyaret edeceksiniz. Halkı tanımak ve gideceğiniz yerde ne oluyor ne bitiyor öğrenmenin en güzel yolu yerel halk ile sohbettir. Uçak yolculuklarında olduğu gibi kasıntı bir ortamda seyahat etmeyeceksinizdir. Otobüs yolculukları genelde daha sıcakkanlı insanların ortamından oluşur. Ve otobüs içerisinde bulunanların %70’i yerel halktır. Yanınızdaki kişilerle sohbet etmekten asla çekinmeyin. Sizlere en güzel onlar yardımcı olacaklardır.

Doğa Dostu Ulaşım Aracı

Kendiniz kadar çevreyi de düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü dünyamız günden güne küresel ısınmaya yaklaşmaktadır. Seyahatlerinizde kendi araçlarınızdan ziyade toplu araçları tercih ederseniz daha az çevre kirliliği sağlamış oluruz. Çünkü pek çok yolcu aynı anda seyahat ediyor her birisi kendi aracı ile giderse daha çok salınım meydana gelir. Günümüzde çoğu otobüs şirketi doğa dostu otobüsleri tercih etmektedir. Çevreyi en az kirleten ulaşım araçları arasında yeni nesil şehirlerarası otobüsler gelmektedir. Sizler de her zaman otobüs şirketleri gibi çevreyi korumaya özen gösterin ve kirletmeyin. Yeni nesil araç motorları eski nesillere göre 3 kat daha çevrecidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir