Çocukla Otobüs Seyahati Yapacaklara Tavsiyeler

Tem 14, 2020 Otobüs Bileti

Kendinizden çok düşündüğünüz evladınız ile ilk defa yolculuk yapacaksınız ve endişeleniyor musunuz? Her ebeveyn çocuğunun üzerine titrer. Malum otobüs seferleri de zaman bakımından biraz uzun sürmektedir. Bu sürede çocuğunuz için endişelenebilirsiniz. Hasta olur mu, sıkılır mı, ağlar mı, huzursuz olur mu, başkalarını rahatsız eder mi gibi birçok soru aklınızın içerisine yer edinmiştir bile. Bu yazımızda aklınızı kurcalayan sorulara cevap bulacak çocukla seyahat nasıl yapılır, çocukla seyahatte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve çocuklu otobüs seyahati hakkında ipuçları ve bilgilendirmelerde bulunacağız. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum bölümünden veya iletişim formundan bizlere iletebilirsiniz.

Konforlu Ve Güvenli Ortam

Otobüse binmeden tercihinizi iyi yapmanız gerekmektedir. Çocuğunuzun ve kendinizin konforu için otobüs firması seçimini güzel yapmanız gerekmektedir. Sadece firma seçmeniz de yeterli değildir. Otobüsün koltuk tipini de seçmeniz gerekmektedir. Eğer 2+1 otobüsleri tercih ederseniz oldukça rahat edeceksinizdir. Çünkü 2+1 otobüsler standart (2+2) otobüslere göre daha geniş koltuklara ve daha fazla diz mesafesine sahiptir. Otobüsü seçtiğimize göre sıra geldi sefer saati seçimine. Çocukla seyahat ederken önemli hususlardan birisi sefer saatidir. Çocuğunuzun alışık olduğu uyku düzeni varsa bunu bozmamanızı tavsiye ederiz. Örneğin çocuğunuz akşam 22.00’da uyuyorsa otobüs yolculuğunuzu buna denk getirebilirsiniz. Bu sayede daha sorunsuz bir yolculuk geçirmiş olursunuz. Bir diğer önemli husus ise koltuk seçimidir.  Kesinlikle kendinize ve çocuğunuza tek koltuk almayın. Saatlerce yolculuğu kucağınızda gitmek hoşuna gitmeyecektir. Hem sizin hem de çocuğunuzun rahatı için iki koltuk alın. Koltukların seçimini yaparken kesinlikle yan yana tercih edin önlü arkalı oturmak yorucu ve sorunlu olacaktır. Yan yana iki koltuk alarak çocuğunuzu cam kenarına oturursanız daha konforlu ve güvenli olacaktır. Koridor tarafı koltuklara sizin oturmanız daha doğrudur. Koridorda çocuğunuz oturursa uyurken düşme ihtimali ve sizin dalgınlığınızda ayağa kalkma durumu vardır. Cam kenarında dışarıyı izlemek hoşuna gidecektir.

Yolculuk Hakkında Bilgiler Verin

Çocuğunuzun bilincini uzun sürecek yolculuğa mutlaka hazırlayın. Yolculuğa başlamadan neden otobüse bineceğinizi ne kadar süreceğini otobüsten inince neler yapacağınızı ona işleyerek kendisini hazırlayın. Valiz hazırlarken size yardım etmesini söyleyin ve valiz hazırlarken otobüs yolculukları hakkında bilgiler verin. Yolculukta nelere dikkat etmesi gerektiğini ve hangi şehirlerden geçerek seyahat edeceğiniz ve bu şehirlerin meşhur şeylerinden kısa bilgiler vermenizde fayda vardır. Seyahat öncesi verdiğiniz bilgilerle çocuğunuzda bu yolculuğa kendini hazırlayacak ve yol esnasında neler ile karşılaşacağı hakkında bilgi sahibi olur bu sayede evden zorla çıkmamış olur.

Çocuğunuzun Sıkılmasını Engelleyin

Eğer çocuğunuz yolculuk esnasında sıkılırsa huzuru bozulur ve hem sizin hem de diğer yolcuların huzurunu bozabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca sevdiği şeyleri yapmalısınız imkânlar dâhilinde. Eğer çocuğunuzun vakit geçirmekten hoşlandığı ve yanınıza alabileceğiniz oyuncağı var ise kesinlikle otobüs yolculuğu boyunca yanınızda olmalı. Telefonunuza, tabletinize veya bilgisayarınıza izlerken keyif aldığı vidoları, dizileri veya oyunları depolayın. Otobüs yolculuğu boyunca sıkılmamalı ve huysuzlanmamalıdır. Molalı seferlerde mutlaka mola verilen yerlerde çocuğunuzla birlikte hava almaya inin ve yürüyüş yapın uzun süre oturmadan kaynaklı eklem ağrıları oluşabilir. Bunun önüne geçmek için molalar en güzel imkanlardır. Otobüs içerisinde çocuğunuzun vakit geçirebileceği koltuk arkası multimedya ekranları bulunmaktadır. Fakat ekran başında durmasını istemiyorsanız kendiniz oyunlar üretebilirsiniz.  Örneğin yoldan geçen arabaları sayabilirsiniz veya elim elim öpelek gibi alet edevat gerektirmeyen el oyunları oynayabilirsiniz. Bu şekilde yolculuk sizin içinde çocuğunuz içinde daha eğlenceli geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir