Ankara’ya Yakın Gezi Noktaları

Nis 25, 2020 Yurt İçi Gezi

Ankara’nın sisli puslu şehir hayatından sıkıldıysanız ve birkaç gün kaçamak yapmak için Ankara’ya yakın şehir hayatından uzak bir nokta arıyorsanız bu yazımızın içerisindeki öneriler size göre. Kendinize göre nefes alacak yer arayışına mı girdini? Ama Ankara’ya yakın olsun mu istiyorsunuz. Sizler için Ankara’ya yakın gezilecek yerleri derledik. Bu listede Ankara ilçeleri ve Ankara komşu illeri bulunmaktadır.

Ayaş – 62 Kilometre

Listemizin birinci sırasında Ankara’nın güzide ilçelerinden olan Ayaş yer alıyor. Ankara’ya araba ile yaklaşık olarak 1 saat uzaklıkta bulunan Ayaş İlçesi ekonomi olarak tarım ve turizme bağlıdır. Evet yanlış okumadınız turizme bağlı nasıl mı? Ayaş ilçesi doğal termal kaynakları bakımından oldukça zengindir. Ilıca, içme ve kaplıcaları ile yıl içerisinde yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Burayı ziyaret eden kişilerin birçoğu Ankara çevresi illerden gelmektedir. Ankra’ya yakın merkeze 1 saat uzaklıkta olması da Ankaralılar için bir avantajdır. Genelde insanlar hafta sonu tatillerini şifalı suların içerisinde geçirmektedir. Eğer Ankara’da yaşıyorsanız ve ufak kaçamak yapmak istiyorsanız Ayaş ilçesinde bulunan 2000 yatak kapasiteli kaplıca otelinin keyfini sürebilirsiniz.
Ayaş ziyaretinizi Haziran ayının sonunda gerçekleştirirseniz ilçede yapılan Dut Festivaline de katılım sağlayabilirsiniz. Ayaş’ın pazarlarında ve çarşısında gezintiye çıkıp meşhur Ayaş domatesinin tadına bakmayı unutmayın deriz.

Konuma Bak

Kırıkkale – 73 Kilometre

Ankara’nın komşu şehirleri arasında yer alan ve yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan Kırıkkale, tarihi açıdan oldukça fazla yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Ankara’dan karayolu ile oldukça kolay ulaşım sağlanmaktadır. Bu yüzden hafta sonu gezisi için cazip bir noktadır. Kırşehir’de gezilecek yerler arasında 3 adet türbe bulunmaktadır. Bu türbeler; Haydar Paşa Camii ve Türbesi, Şeyh Şamil Camii ve Türbesi ve Hasandede Camii ve Türbesi’dir. Bunların yanında eğer silahlara merakınız varsa doğru yerdesiniz demektir. Çünkü Kırıkkale’de Askeri Silah Fabrikası bulunmaktadır. Müzeler haftasında da Silah Müzesi misafirleri ağırlamaktadır. Şehri ziyaret etmişken turistlerin ilgi odağı olan Selçuklu döneminden kalan Çeşnigir Köprüsü’nü ve Sulu Mağara’yı ziyaret etmeyi unutmayın. Peki, Kırıkkale’de ne yenir diye soracak olursanız. Kırıkkale’de tadına bakmanız gereken 3 lezzet vardır. Bunlar; sızgıt, tuvlak ve Yoğurtlu tarhana çorbasıdır.

Konuma Bak

Abant – 227 Kilometre

Ankara’nın kasvetli ve büyüleyici yaşamından uzaklaşıp sessiz sakin orman içerisinde bol oksijenli bir gece geçirmek istemez misiniz? Güne mükemmel göl manzarası eşliğinde başlamak sabah ağaçlar arasında göl etrafında yürüyüş yapmak mükemmel bir duygu olmalı. Ankara Abant arası araç ile yaklaşık 2,5 saat sürmektedir. Ankara – Abant otobüs bileti alarak Abant Gölü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Abant Tabiat Parkı oldukça geniş bir araziye yayılsa da yapılacak aktiviteler ve Abant otelleri bir arada toplanmıştır. Abant’ta bir gece geçirdikten sonra güne göl kenarında bulunan kahvaltı salonlarından birinde kahvaltı yaparak başlayabilir ardından sevdiklerinizle birlikte piknik yapabilirsiniz. Oldukça fotojenik bir mekan olan Abant’a gelmişken birkaç poz fotoğraf çekilmeden ayrılmayın deriz. Tabiat parkını faytonla gezebilirsiniz veya bisiklet kiralayarak parkı pedallayabilirsiniz.

Konuma Bak

Kızılcahamam – 80 Kilometre

Ankara’nın en güzel ilçeleri arasında yer alan Kızılcahamam Ankara’ya 80 kilometre uzaklıkta karayolu ile yaklaşık 1 saat 10 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Kızılcahamam – Ankara otobüs bileti ile 2 saat süren molasız bir yolculuk ile ulaşım sağlamakta mümkündür. Kızılcahamam Ankara’dan hafta sonu kaçamağı yapmak için biçilmiş bir kaftan. Kızılcahamam’da Abacı Peribacaları, Soğuksu Milli Parkı ve Alicin Manastırı’nı gezebilirsiniz. Bölgede bulunan ve sağlık açısından oldukça faydalı olan kaplıca sularında vücudunuzu dinlendirmek isterseniz ki bu bölgeye geliş amaçlarınızdan birisinin bu olma ihtimali çok yüksektir. Kızılcahamam termal otellerinden birisini günübirlik veya birkaç gecelik ziyaret etmeniz gerekmektedir. En güzel Kızılcahamam otelleri için tıklayın.

Konuma Bak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir